۶
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۱
در پی غفلت مسئولان؛

هاری در کمین شهروندان سیستان وبلوچستان/ چه کسی مسئول جمع آوری سگ های ولگرد است؟

جولان سگ‌های ولگرد به عنوان میهمان ناخوانده در اقصی نقاط استان پهناور سیستان وبلوچستان سبب ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان به ویژه سیستانی ها شده است.
هاری در کمین شهروندان سیستان وبلوچستان/ چه کسی مسئول جمع آوری سگ های ولگرد است؟
به گزارش صدای بلوچ به نقل از عصرهامون، مردم سیستان در حالی با مشکلات فراوانی از جمله خشکسالی، ریزگردها و بحران زیست محیطی دست و پنجه نرم می‌کنند که این روزها تراژدی تکراری سگ های ولگرد نگرانی آنها را دو چندان کرده است.
سگ های ولگردی که علاوه بر زشت کردن چهره شهر و ایجاد رعب و وحشت منجر به بروز بیماری هاری در منطقه می شوند به گونه ای که در سال های اخیر جان تعدادی از شهرواندان را گرفتند اما همچنان شهرداری ها در حذف این حیوانات وحشی کوتاهی می کنند.
با این تفاسیر با توجه به نزدیکی فصل گشت و گذار نوجوانان در پارک ها، استرس والدین برای نگهداری از فرزندان شان بیشتر شده چرا که ترس از اینکه  مورد حمله سگ های ولگرد و در پی آن ابتلا به بیماری هاری قرار بگیرند، همچنان در این شهر در بین والدین وجود دارد.

بیخیالی شهرداری نسبت به حضور سگ های ولگرد در شهر
محمد جهانی یکی از اهالی زابل به خبرنگار اوشیدا گفت: امکان ندارد در کوچه ای پا بگذارید و با سگ های ولگرد که به راحتی در حال تردد هستند مواجه نشوید.
وی ادامه داد: چگونه است که شهرداری میلیارد ها تومان را صرف زیباسازی پارک ملت که واقعا ضرورتی نداشت کرد اما از کنار معضل سگ های ولگرد به راحتی گذشته است در حالی که جان افراد را این موجودات تهدید می‌کنند.
 

وی افزود: از ترس حمله سگ های ولگرد به فرزندانم، اجازه بیرون رفتن از منزل را نمی‌دهم و آنها را در خانه حبس کرده ام این در صورتی است که شهردار می تواند با نابودی سگ های ولگرد رضایت مردم را جلب کند چرا که این موضوع رابطه مستقیم با سلامت مردم دارد.

چه کسی پاسخگوی مرگ افراد در صورت ابتلا به هاری می‌شود
ابراهیم سراوانی یکی از اهالی کرباسک به خبرنگار اوشیدا گفت: سگهای ولگرد و رها شده در روستاهای کرباسک و کربلایی قربان از توابع بخش مرکزی زابل  در چند روز گذشته چندین نفر را گاز گرفته اند.
وی ادامه داد: اگر فردی که توسط این سگهای ولگرد و رها شده مبتلا به بیماری لاعلاج هاری شد و جان خود را از دست داد چه کسی دیه و تاوان آن را خواهد داد؟
سراوانی بیان کرد: باید ترتیبی اتخاذ شود تا به فوریت سگهای ولگرد کشته و دفن شوند و با صاحبان سگهایی که سگ‌های خود را آزادانه در کوچه و خیابانها رها می کنند و هر از چند گاهی پاچه افراد بیگناه را می گیرد برخورد قانونی انجام شود.

حمله سگ ولگرد به مغازه ای در نیمروز
یکی از اهالی نیمروز هم در این خصوص بیان کرد: روز گذشته سگ ولگردی به درون مغازه ام حمله ور شد و سبب ایجاد ترس و وحشت افراد حاضر در مغازه شد.
لگزایی ادامه داد: با توجه به اینکه احتمال ابتلا این سگ به هاری وجود داشت و به یک کودک حمله کرده بود با خودروی خود سگ را از بین بردم تا مبادا شخصی دچار بیماری شود.
وی اذعان کرد: شهرداری باید وقت و هزینه بیشتری برای نابودی سگ های ولگرد به کار گیرد چرا که هاری یک بیماری خطرناک است و حتی سال قبل چندین تن از شهروندان را به کام مرگ رساند.
 

علی ای حال وجود سگ های ولگرد تنها مختص شهرستان زابل نیست و در اقصی نقاط استان سیستان و بلوچستان مردم با معضل سگ های ولگرد دست و پنجه نرم می کنند.
در همین راستا یکی از شهروندان زاهدانی ساکن در منطقه مهرشهر در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: رفت و آمد سگ های ولگرد موجب آلودگی محیط و هم چنین انتقال بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می شود که این امر موجب نگرانی و نارضایتی مردم شهر شده است.
وی با اشاره به بازی کودکان خردسال در بیرون از خانه‌ها و بعضا تردد اجباری اهالی در ساعتهای پایانی شب افزود: از وقتی که خورشید غروب می کند تا صبح سگ های ولگرد در کوچه ها و خیابان های زیباشهر پرسه می زنند و از ترس این سگ ها رفت و آمد مردم پیاده با مشکل مواجه شده است.
به گزارش عصرهامون تا مردادماه سال 96 هفت شهروند سیستانی جان خود را به علت بیماری هاری و سگ گزیدگی از دست دادند.
این در حالی است که بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و… و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری ها به شمار می رود.


انتهای پیام/
کد مطلب: 21
مرجع : صدای بلوچ
نام شما
آدرس ايميل شما